Kupuj taniej po wakacjach do -60%. Sprawdź nasze wyjątkowe promocje.
Menu
+48724244909 esklep@emkameble.pl PL / zł
Język
Waluta
Logowanie / Rejestracja
Lista wpisów
Lista wpisów

Pokój dla dziewczynek – jak stworzyć wygodną przestrzeń dla dziecka?

25.04.2024
#WYSTRÓJ
#INSPIRACJE

Już od pierwszych dni życia każde dziecko powinno mieć swoją własną przestrzeń, która będzie się zmieniać i dorastać wraz z nim. Miejsce, w którym poczuje się bezpiecznie, pewnie i komfortowo. Stworzenie przytulnego pokoju dla dziewczynki to jednak niemałe wyzwanie, które wymaga kreatywności, miłości i odrobiny praktycznego podejścia.

Pokój dziecka jest pod tym względem wyjątkowy – to tam, pośród ulubionych zabawek, kolorów i książek, mniejsze i większe pociechy mogą się prawidłowo rozwijać i bawić. Oczywiście, z czasem miejsce ewoluuje, dostosowując się do nowych wymagań swojej lokatorki. 

Kiedy dziecko dorasta, pokój powinien też się zmieniać i stawać nie tylko miejscem odpoczynku i zabawy, ale również przestrzenią do nauki czy spotkań z przyjaciółkami. Jak więc dostosować pokój do zainteresowań, pasji i potrzeb dziecka, aby czuło się ono w nim doskonale? 

 

Sprawdźmy to wspólnie!

 

Wystrój pokoju dziewczynki – na co zwrócić uwagę?

Pierwszy przystanek to wystrój pokoju dziewczynki – od ogółu do szczegółu. Co to oznacza w praktyce? Kolor ścian, aranżacje i różnego rodzaju dekoracje. Przyjmując, że tworzymy pokój dla dziewczynki kilkunastoletniej (10-13 lat), mamy okazję zaaranżować tę przestrzeń wspólnie z dzieckiem. I warto je zaprosić do tego działania, dzięki czemu pokój będzie lepiej odzwierciedlał jego charakter i styl.

Warto jednak pamiętać o umiarze, bo w tym okresie dziecko dopiero odkrywa siebie i kształtuje swoją osobowość, więc to, co podoba się w danym momencie, za kilka miesięcy, a nawet tygodni, może okazać się już mniej atrakcyjne z punktu widzenia małego człowieka. Dziecko powinno być tego świadome. 

 

Niewątpliwym plusem jest fakt, że wspólne planowanie i dekorowanie dziecięcych czterech kątów nie tylko zacieśnia więzi z rodzicami, ale także pomaga w rozwoju kreatywności i poczucia odpowiedzialności u nastolatki.

Czas więc na trochę praktycznych rozwiązań. Po pierwsze – kolory ścian.

 

Kolory ścian w pokoju dziewczynki

Kolory mogą mieć duży wpływ na samopoczucie, dlatego ich wybór powinien być dobrze przemyślany. Wybierając odcień, warto zwrócić uwagę na ulubione kolory dziecka oraz na to, jakie emocje wywołują dane barwy. 

 

Jasne, pastelowe kolory mogą wprowadzać więcej spokoju i relaksu, natomiast bardziej dynamiczne odcienie mogą stymulować energię i kreatywność. Ważne jest, aby kolor ścian współgrał z resztą wystroju i był na tyle neutralny, aby pasował do ewentualnych zmian w dekoracjach czy mebli dziecięcych. Z drugiej jednak strony nie może przytłaczać, więc lepiej postawić na klasyczne barwy, a mocniejsze odcienie zaznaczać dodatkami i dekoracjami.

 

Czy warto kierować się modą? Niekoniecznie. Każdy sezon przynosi zmiany w tym zakresie, więc jeśli nie planujesz przemalowywania pokoju dziecka co roku, to trendy lepiej potraktować jako inspirację niż sztywne wytyczne.

 

Kolorowe akcenty i dekoracje

 

Dekoracje to ten element wyposażenia, który może całkowicie zmienić charakter pokoju. Kolorowe plakaty, obrazy, ramki ze zdjęciami, miękkie poduszki w ulubionych kolorach czy wzorach – to wszystko pozwala na wyrażenie siebie w unikalny i niepowtarzalny sposób.

Kącik do czytania z przytulnym dywanem i kolorowymi poduszkami może być idealnym miejscem do relaksu. Półki i regały na książki oraz inne dekoracje nie tylko są praktyczne, ale również mogą stanowić element wystroju. 

 

A co z innymi ozdobami? To znów dobra okazja, aby dać się wykazać dziecku, a pole do popisu i eksperymentowania ze swoim stylem jest naprawdę spore. Warto przy tym pamiętać o zasadzie „mniej znaczy więcej” i uświadomić dziecku, że kolejne elementy dekoracyjne można dodawać z biegiem czasu, gdy już będzie ono bardziej świadome tego, jak chce urządzić swój pokój.

 

Meble do pokoju dziewczynki

 

Dobór mebli to milowy krok w urządzaniu pokoju dziecka. I chociaż ich wygląd jest niezmiernie ważny, to wybierając meble, należy przede wszystkim pamiętać o funkcjonalności i ergonomii użytkowania. Zwłaszcza że dziecko będzie w nich lub przy nich spędzać długie godziny. 

Co znajduje się na tej liście i stanowi tzw. „must have”?

Dodatkowo, warto pomyśleć o odpowiednim oświetleniu przy biurku, które będzie chronić oczy przed zmęczeniem.


Oczywiście, powyższa lista nie musi wyczerpywać wszystkich możliwości, ale stanowi podstawę, która powinna znaleźć się w pokoju każdego dziecka. Meble powinny także oferować możliwość dostosowania do zmieniających się potrzeb, co zapewnia ich dłuższą przydatność. Na tym jednak nie koniec, ponieważ trzeba zadbać także o jakość wyposażania, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że będzie ono służyło przez lata.

I tak łóżko powinno być wygodne i dostosowane do potrzeb – nie za krótkie i nie za wąskie. Z kolei biurko i krzesło muszą być dopasowane do wzrostu dziecka, co zapewni komfort podczas nauki. Planując przestrzeń, warto również przewidzieć miejsce nie tylko na przechowywanie ubrań, ale również zabawek, książek i różnego rodzaju gadżetów, co pomoże utrzymać porządek w pokoju. To zadanie dla szafy, komody lub innych regałów.

 

Pamiętając o tych zasadach, można stworzyć przestrzeń, która będzie sprzyjać rozwojowi dziecka i zapewni mu bezpieczne oraz komfortowe miejsce do nauki i zabawy.

 

Jakie wybrać meble do pokoju dziewczynki?

Wyposażając pokój dziecka w meble, rodzi się kolejne pytanie – co wybrać: gotowe kolekcje czy pojedyncze produkty? Jedna i druga opcja ma swoje zalety, więc odpowiedź nie będzie tak jednoznaczna jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

 

Gotowe kolekcje oferują spójność stylistyczną i ułatwiają dopasowanie poszczególnych elementów do siebie, co może być szczególnie atrakcyjne dla osób ceniących harmonię i jednolity wygląd w pomieszczeniach. W takim przypadku łatwiej także o aranżację przestrzeni, a różnego rodzaju wizualizacje mogą być inspiracją podczas urządzania pokoju dla dziewczynki.

 

Z kolei samodzielnie dobierając meble do dziecięcego pokoju można stworzyć bardziej spersonalizowaną przestrzeń, która odzwierciedla zainteresowania i charakter dziecka, a także elastycznie dopasować wyposażenie do ewoluujących z czasem potrzeb rosnącego młodego człowieka.

 

Jest i druga strona medalu, czyli koszt całego przedsięwzięcia. Gotowe kolekcje meblowe mogą być tańszą opcją, chociażby biorąc pod uwagę jednorazową cenę transportu. Nie da się jednak ukryć, że na ostateczny koszt wpływa wiele różnych czynników, chociażby liczba mebli wchodzących w skład wyposażenia, więc tę kwestię trzeba każdorazowo rozważyć samodzielnie.

 

Za nami kolory ścian, wyposażenie i dekoracje, co więc jeszcze pozostało? Oświetlenie!

 

Oświetlenie do pokoju dziecięcego

Oświetlenie do pokoju dziecięcego jest kluczowym elementem wyposażenia, ponieważ pozwala stworzyć przyjemną atmosferę, a także jest niezastąpione podczas nauki, zabawy czy czytania. I jednym z ciekawszych rozwiązań w tym zakresie, które mogą uatrakcyjnić przestrzeń, a także zwiększyć komfort użytkowania, jest zastosowanie lamp sufitowych z możliwością regulacji intensywności światła. 

 

Pozwala to na dostosowanie oświetlenia do różnych codziennych sytuacji – od jasnego światła potrzebnego do nauki, po delikatniejsze, relaksujące światło idealne na czas wieczornego odpoczynku. Dodatkowo oprócz głównego źródła światła, warto dodać także oświetlenie punktowe, na przykład wspomniana już wyżej lampka biurowa czy pojedyncze kinkiety na ścianach lub nad łóżkiem dziecięcym. 

Można również powiesić łańcuchy świetlne, które dodają uroku i tworzą magiczną atmosferę w pokoju, co będzie stanowić dodatkowy element dekoracyjny. Aby zapewnić bezpieczeństwo, należy jednak pamiętać o wyborze oświetlenia wykonanego z bezpiecznych, nietłukących się materiałów oraz o umieszczeniu lamp z dala od łatwopalnych materiałów. 

 

I tyle: kolory, meble do pokoju dziewczynki, oświetlenie oraz dekoracje to podstawowe elementy, które razem stworzą wyjątkową przestrzeń dla dziecka. To, jaki ostateczny kształt stworzycie wspólnie z tych „klocków” zależy tylko od Waszej kreatywności. Mamy jednak nadzieję, że nasz artykuł będzie dla Was pomocny!

Przeczytaj również: